Dołączenie prokuratora do sprawy cywilnej
Jest mała świadomość możliwości takiego ruchu, a na odpowiednim etapie warto. Prokurator może przystąpić do sprawy cywilnej. Ma tutaj zadbać o dobro dziecka. Dorośli, każda ze stron może mieć adwokata, który dla pieniędzy, a często pewnie też dla swoistej sławy „na rynku”, gotów sam być zaciętym alienatorem, mającym w głębokim poważaniu dobro dziecka czy jakąkolwiek etykę. To prokurator (podobnie jak Rzecznik Praw Dziecka – o dołączeniu Rzecznika Praw Dziecka będzie osobny wpis) ma być swoistym adwokatem dziecka w sprawie.
Co da dołączenie prokuratora do sprawy? Sędzia, któremu realnie nikt nie patrzy na ręce, będzie wiedział/a, że ktoś jednak przygląda się sprawie, a nie sam sobie panem i władcą niepodległym na sali sądowej. Samo w sobie nie zagwarantuje to właściwego wyroku, ale zapewne spowoduje, że sędzia będzie się nieco pilnował/a. Prokurator może składać wnioski w sprawie a także wskazać właściwy według niego kierunek działań. I może w końcu ktoś realnie zadba o dobro dziecka, a nie tylko będzie szargać tym określeniem jako wyświechtanym frazesem.
Nie jest to ruch do zastosowania na początkowym etapie. Właściwy moment, to gdy widzisz, że sąd ewidentnie przeciąga sprawę, dzieci są krzywdzone przez alienatora, a sprawa nie posuwa się naprzód. Zarazem najlepiej gdy masz materiał, którym możesz się podeprzeć wnioskując do prokuratury o dołączenie do sprawy.
Obejrzyj przynajmniej fragment wideo, w którym o alienacji rodzicielskiej rozmawiają: adwokat, psycholog, prokurator i jest mowa o udziale prokuratora w sprawie cywilnej. Jakie to ma znaczenie dla sprawy, co może prokurator w tej materii. Prokurator ma być adwokatem dziecka, zadbać by dziecku nie działa się krzywda. Film obejrzysz na YouTube pod linkiem https://youtu.be/BUo9nrf5Px4?t=3292 Fragment, o którym mówię zaczyna się od 54 minuty 52 sekundy i trwa 6 minut (do 1:00:55), więc tyle czasu znajdziesz 🙂
W tym fragmencie rozmowy wypowiada się Agnieszka Gorczyńska – prawnik – prokurator, psychotraumatolog, łączy wiedzę z zakresu prawa karnego, cywilnego i psychologii.
Wniosek do prokuratury nic nie kosztuje. Przystąpienie prokuratora do sprawy także nic cię nie kosztuje. Wniosek wysyłasz do prokuratury rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dzieci, tak samo zresztą jak określona została właściwość miejscowa sądu, przed którym toczy się sprawa. Jeśli przez 2-3 miesiące nie będzie ruchu ze strony prokuratury ani żadnej odpowiedzi – nie krępuj się wysłać ponowienia pisma, zaznaczając, że ponownie występujesz z takim wnioskiem. Nie „spal” jednak na początkowym etapie możliwości wnioskowania o przyłączenie się prokuratora, gdy zapewne wtedy jeszcze prokurator uzna, że nie ma potrzeby dołączenia do sprawy, a za rok już uznał by to za właściwe, ale ty już wykorzystałeś tę drogę.
Pierwszym ruchem prokuratury będzie wystąpienie o akta sprawy do sądu (chyba, że od razu otrzymasz odpowiedź odmowną). O tym fakcie dowiesz się z internetowego portalu sądowego. W moim przypadku prokurator 3 razy występował do sądu o akta i nie miał szczęścia ich otrzymać (26.10.2020, 30.12.2020, 9 marca 2021). Do dziś (czyli 12 maja 2021) prokurator nie doczekał się akt z sądu. Taka sytuacja, cóż… To jednak chyba przykład sytuacji skrajnej.
Przykładowy wniosek do prokuratury o włączenie się do sprawy cywilnej dotyczącej dziecka (fragmenty oznaczone na niebiesko podmieć na właściwe tobie, szare komentarze usuń):
Odpowiedź o dołączeniu
Tak wygląda przykładowa odpowiedź z prokuratury o dołączeniu do sprawy jak poniżej. Prokurator powinien pojawić się osobiście na najbliższej rozprawie.