Świadomość społeczna

Świadomość społeczna

Określenie alienacja rodzicielska nie jest znane komuś spoza kręgu osób, które problem dotknął i ich najbliższego otoczenia. Jest to zrozumiałe. Ciekawe jednak są reakcje ludzi, którym się opowiada jak to wygląda – jakie sytuacje mają miejsce i ile czasu to trwa. Standardowo pierwsza reakcja to szok i niedowierzanie. Nawet mniej niedowierzanie, że madka była zdolna do czegoś takiego a bardziej, że taki stan tyle czasu trwa. Jak to w ogóle możliwe, że taki stan jest prawnie dopuszczalny i tyle czasu trwa?! I jak to możliwe, że nikt z tym nic nie może zrobić?! Sąd, szkoła, policja, psycholog, pomoc społeczna, cokolwiek, ktokolwiek?! No tak, nikt nic nie może.
Dlaczego madki alienują dzieci? Bo mogą.
Bo mogą, bo jest przyzwolenie społeczeństwa na krzywdę (nie-fizyczną) dzieci. Bo brak świadomości tej krzywdy. I tak… bo w praktyce polskie prawo na to pozwala. Polskie prawo i wszystkie instytucje. Madka jest realnie bezkarna. Madka nawet nie musi wiele robić – wystarczy bierny opór.

Każdemu, kto nie jest w temacie, gdy przedstawia się podstawowe fakty jak wygląda alienacja rodzicielska, to zawsze reakcja jest taka sama: ale jak to możliwe? a wyrok? no ale przecież sąd, policja…?
Społeczeństwo nie dowierza, że to w ogóle możliwe.
Co w związku z tym?
Skoro nie wierzą, że to możliwe, to znaczy, że to z rodzicem alienowanym coś musi być nie tak.
Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna!

Dlatego uważam, że warto na spokojnie, stopniowo edukować. Kogo? Wychowawców w szkole (w przedszkolu), dyrekcję szkoły, funkcjonariuszy policji przyjeżdżających pod dom, psychologów i każdego z otoczenia kto ma chęć posłuchać.

Ważne aby przekaz był krótki, „skondensowany”. Przy spotkaniu na żywo najlepiej wręczyć kartkę z wydrukowaną poniższą infografiką.

alienacja rodzicielska infografika

alienacja rodzicielska infografika (PDF do wydruku – 0,5 MB) – pobierz, wydrukuj, podziel się
 
 
W internecie – warto podać link do filmu (https://youtu.be/xj7L-GguaIQ), który obrazuje wystarczająco wiele:

 
 
inne grafiki:
 

przemoc wobec dziecka

 
 

alienatorka

Powiązane wpisy

Ojciec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *